Moterys aviamodeliavimo sporte

Nuo pat aviamodeliavimo sporto atsiradimo 20 amžiaus pradžioje jame varžėsi bei karaliavo vien vyrai. Moterys nebuvo pamirštos, bet jos nerodė iniciatyvos kultivuoti šią sporto šaką. Tarpukario laikotarpiu nepriklausomoje Lietuvoje buvo rengiami kvalifikaciniai aviamodeliuotoju kursai, kuriuose dalyvavo bei užbaigė ir kelios merginos, dariusios ir skraidinusios kambarinius aviamodelius. Bet jų veikla nebuvo aktyvi, daugiau mėgėjiško pobūdžio. Po II pasaulinio karo merginų norai pasidaryti lėktuvėlį ir startuoti varžybose dažnai buvo sutinkami su panieka ir ironišku juoku – “kaip gali aviacijos sporte moteris varžytis su vyrais?”. Apie moters pergalę prieš vyrą niekas negalėjo net pagalvoti! Statistika byloja, kad Lietuvoje per 50 metų aviamodeliavimo varžybose dalyvavo vos kelios merginos. Didesnių rezultatų joms pasiekti nepavyko.

Bet štai 21 amžiuje situacija pradėjo radikaliai keistis. Dailiosios lyties atstovės vis dažniau kovoja aviamodelių skraidymo aikštelėse su vyrais ir skina ne vieną pergalę prieš juos. Aviamodeliavime šis reiškinys stipriai atsispindi kordinių aviamodelių sporte, o ypač “oro mūšio” klasėje. Nežinau ar moterys, pasirinkdamos šią modelių klasę, nusprendė pakovoti su vyrais tikrąją šio žodžio prasme, ar joms tiesiog patinka dinamiška ir kiekvieną sekundę besikeičianti “oro mūšio” kova. Bet kuriuo atveju jos vyrams paskelbė tikrą karą. Užpernai Vokietijoje vykusiame Pasaulio Taurės etape Monika Wakkerman iš Olandijos tapo bendros įskaitos nugalėtoja, o Anja Mobius iš Vokietijos užėmė pirmą vietą tarp jaunių. Visiems varžybose dalyvavusiems vyrams tai buvo daugiau nei šaltas dušas. Būtent jaunų merginų susidomėjimas aviamodeliais yra labiausiai juntamas šiuo metu (deja ne Lietuvoje).

2002 metų Pasaulio čempionate be dviejų anksčiau minėtų merginų dalyvavo dar trys: Svetlana Bolshakova (Rusija), Olga Soshnina (Ukraina) bei Laura Leino (Suomija). Penkios dailiosios lyties atstovės Pasaulio Čempionate – to dar nebuvo!!! Ar tik nereikės po kelių metų rengti atskirą čempionatą moterims, kaip tai yra daroma sklandymo sporte? Beje ukrainiečiai jau nusprendė kitais metais surengti “oro mūšio” varžybas specialiai moterims – Ukrainoje žadėjo startuoti apie 15 dailiosios lyties atstovių.

Be “oro mūšio” modelių klasės, merginos dalyvauja F2B – pilotažinių modelių bei F2A – greičio modelių klasėse. Taip pat yra viena mergina Prancūzijoje, kuri startuoja F2C – lenktyninių modelių klasėje kaip mechanikė t.y. užveda modelio variklį bei pildo kurą modeliui nusileidus planiniam sustojimui.

Linkime joms gerų startų sunkiose kovose su vyrais.

Beje, moterys mus taip pat savotiškai palaiko nusidažydamos nagus tautinėmis spalvomis (kaip buvo Pasaulio čempionate Vokietijoje).

Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas